6 kritérií, podľa ktorých si vybrať digitálny fotoaparát

Jedna fotografia povie vždy viac ako tisíc slov. Emócie zachytené obrazom vás vtiahnu do príbehu, ktorý vám umožní nazrieť na vyfotené postavy či miesta z inej perspektívy. K tomu však potrebujete kvalitný fotoaparát vhodný na presné a detailné zachytávanie toho, čo často voľným okom ani neuvidíte.

digitalny fotoaparat

Presýtený trh plný najnovších modelov fotoaparátov od výmyslu sveta umožňuje zákazníkom nájsť produkt, ktorý sa najlepšie hodí ich potrebám. Pestrý výber však môže byť aj prekážkou, ktorá kupujúcich počas voľby vhodného modelu zmätie. Aj preto sa výrobcovia, predajcovia či zákazníci, ktorí už majú kúpu niekoľkých fotoaparátov za sebou, zhodujú, ktoré kritériá sú pri výbere najdôležitejšie.

1. Režim fotenia

Jedným z kľúčových faktorov, na základe ktorých si kupujúci zvyknú vyberať fotoaparát, je nepochybne režim fotenia. Na výber majú hneď z dvoch typov režimov, takže buď uprednostnia ten jednoduchší – automatický alebo vsadia na manuálny, ktorý radi využívajú fotografi s vyššími nárokmi na spracovanie fotografií.

nastavenie digitalneho fotoaparatu

Automatický režim fotoaparátu

Najnovšie modely sú tak prepracované, že automatické fotenie dokáže zachytávať priam dokonalé zábery. Aj preto ho už dávno nevyužívajú len začiatočníci, ale aj skúsenejší fotografi, ktorí chcú nechať voľbu nastavenia správnej scény na automatiku.

Manuálny režim fotoaparátu

Druhou možnosťou je vsadiť na manuálny režim a tým si prispôsobovať kvalitu vzniknutých fotografií samostatne. Špeciálne navrhované k využívaniu tohto režimu sú viaceré zrkadlovky, no v poslednom čase za kratší koniec povrazu neťahajú ani exkluzívne novinky z oblasti kompaktov.

2. Predmet fotenia

Obrovskú úlohu pri výbere vhodného fotoaparátu zohráva predmet fotenia, resp. snímané scény. Ak chcete mať čo najkvalitnejšie fotografie, výber fotoaparátu by ste mali prispôsobiť tomu, čo, kde a ako ním budete snímať. Je rozdiel, či vsadíte na kompaktný model vhodný na fotenie jednoduchých záberov, zachytávaných prevažne v automatickom režime, alebo sa vám hodí skôr zrkadlovka stvorená na fotenie akčnejších a dynamickejších scén.

vulkanicke kamene

Aký typ fotoaparátu sa hodí k jednotlivým scénam:

  • Kompakt –Snímky z rodinných a firemných osláv, jednoduché zábery z miest či z prírody, obrázky z dovoleniek. Na nenáročné fotografie, ktoré nevyžadujú precíznu hru so svetlom a farebnými odtieňmi, vám postačia kompakty.

  • Zrkadlovka –Zrkadlovky sú aj vďaka spomínanej schopnosti fotiť akčnejšie a dynamickejšie zábery vhodné na zachytávanie snímok zo športových alebo kultúrnych udalostí. Nastavenia jednotlivých scén v manuálnom režime ešte viac vylepšujú kvalitu fotografií.

Užitočný tip pri výbere –Na trhu je množstvo modelov, ktoré môžeme zaradiť do pomyselnej kategórie „outdoorové fotoaparáty.“ Tie sú odolné voči prachu, vlhkosti aj poškodeniam pri nárazoch, čo z nich robí modely vhodné na fotenie v najnáročnejších podmienkach.

3. Typ fotoaparátu

Toľko spomínané kompakty a zrkadlovky sú z hľadiska typov modelov fotoaparátov hlavným predajným artiklom. Práve tieto 2 typy ovládajú dnešný svet fototechniky bez ohľadu na to, či sú využívané na bežné a laické účely alebo skôr na profesionálne fotenie na vrcholovej úrovni.

digitalny fotoaparat fujifilm

A) Kompakt

Ako sme spomenuli na začiatku, kompakty sa vyznačujú najmä automatickým režimom a schopnosťou zachytávať najjednoduchšie zábery. Samozrejme, v prípade vyšších tried daných značiek si zoženiete aj profesionálne produkty schopné divov. Za zmienku stoja modely s možnosťou výmeny objektívov, ktorých schopnosti a funkcie sa výrazne približujú kvalitnejším zrkadlovkám.
  • základné kompakty využívajúce plnoautomatický režim, vyrábajú sa malé a ľahké
  • ultrazoomy disponujúce radou doplnkových služieb, napr., pestrým rozsahom zoomu
  • prémium alebo profi kompakty využívajúce svetelný objektív a manuálne nastavenia
  • tzv. bezzrkadlovky spájajúce viaceré pozitíva kompaktov a zrkadloviek súčasne

Najpredávanejšie typy digitálnych kompaktov:

SONY ALPHA A6000

Model A6000 dokáže vyhotoviť čisté zábery v rozlíšení až 24,3 milióna pixelov. O ostrosť sa stará systém bodového zaostrovania. Jadro fotoaparátu tvorí výkonný procesor, ktorý zároveň vylepšuje prípadný šum spôsobený nepriaznivými fotografickými podmienkami. Za dobrými zábermi stojí aj v porovnaní s konkurenciou väčší snímač. Na funkcie tohto fotoaparátu sa možno spoľahnúť tiež pri nakrúcaní videí. Prístroj padne vďaka kompaktným rozmerom do každej ruky a na cestách nebude takou záťažou, ako klasická zrkadlovka.

FUJIFILM X-T100

Bezzrkadlový digitálny fotoaparát FUJIFILM X-T100 v retro štýle, ktorý je vďaka svojej veľkosti ľahko prenosný a ktorý je založený na výkonnom 24 MPx snímači CMOS APS-C, je ideálnym spoločníkom pre každodenné tvorivé fotografovanie. Fotoaparát je vybavený obrazovým snímačom APS-C, ktorý je 14-krát väčší ako obrazový snímač v klasických smartfónoch. Fotoaparát X-T100 zabezpečí vynikajúcu kvalitu snímok i pri slabom svetle a s krásnym rozostrením pozadia.

PANASONIC LUMIX DMC-GH5

LUMIX GH5 je naozaj pozoruhodný vysokým výkonom senzora Digital Live MOS s rozlíšením 20,3 megapixelov a najvyššou kvalitou obrazu zo všetkých digitálnych fotoaparátov LUMIX G. Zo senzora môžete odstrániť filter s dolným priepustom a nasnímať najostrejšie fotky s vysokým dynamickým rozsahom a bez artefaktov. Krásu fotoaparátu LUMIX GH5 ste ovplyvnili vy a vyrobili ho inžinieri spoločnosti Panasonic.

B) Zrkadlovka

Kým kompakty patria k malým, ľahkým a nenáročným, pri zrkadlovkách môžeme hovoriť o väčších, vybavenejších a lepšie ovládateľných produktoch. Fotoaparáty tohto typu využívajú náročnejší fotografi, ktorí očakávajú detailnejšie zábery s dôrazom na kontrast a správne svetlo pri jednotlivých uhloch vybraných záberov. Podobne ako v prípade kompaktov, aj pri zrkadlovkách je v ponuke viacero druhov radených do kvalitatívnych tried.

  • elektronické zrkadlovky, nazývané aj ultrazoomy, ktoré sú akousi podtriedou zrkadloviek
  • základné zrkadlovky s radou pokročilých manuálnych nastavení, sú vhodné pre začínajúcich profíkov
  • profesionálne zrkadlovky, ktoré sú plne manuálne, čím umožňujú dokonalé profi fotenie

Najpredávanejšie typy digitálnych zrkadloviek:

nikon d3400

NIKON D3400

Príjemne ľahký, dostatočne kompaktný pre časté prenášanie, dizajnový, nabitý funkciami, s nízkou spotrebou a vysokou kapacitou 1200 snímok na jedno nabitie, to je len krátky zoznam toho, čo vám NIKON D3400 ponúkne. Obrazový snímač formátu DX s 24,2 miliónu pixelov vám ponúkne naozaj brilantné výsledné fotky, a to i pri nízkej hladine osvetlenia. Povýšte bežné momentky na skutočne nevšedné fotky, ktoré budú pôsobiť sofistikovaným dojmom.

nikon d7200

NIKON D7200

Nikon D7200 vám dovolí vykročiť do obrazovej dokonalosti. Fotoaparát je rýchly, všestranný a pripravený vyhovieť všetkým vašim ambíciám. S jeho pomocou zaobstaráte špičkové snímky aj dokonalé videosekvencie a vďaka skvelej prepojiteľnosti môžete svoje diela okamžite zdieľať do sveta.

canon eos 2000d

CANON EOS 2000D

Snímajte pomocou 24,1-megapixelového fotoaparátu EOS 2000D s ľahkosťou detailné fotografie v kvalite digitálnej zrkadlovky a videozáznamy v rozlíšení Full HD, a to aj v náročných svetelných situáciách. Vychutnajte si fotografovanie so živým náhľadom Live View a kreatívnym automatickým režimom a dodajte záberom jedinečnosť pomocou kreatívnych filtrov.

Parametre, ktoré sledovať pri výbere správneho typu fotoaparátu:

  • šírka záberu
  • druh displeja
  • svetelnosť objektívu
  • ohnisková vzdialenosť
  • zoom, resp. priblíženie
  • rozmery snímania
  • hĺbka zaostrenia
  • možnosť stabilizácie obrazu

4. Rozmery modelu

K najdôležitejším parametrom fotoaparátu sa neradia len tie technické a funkčné. Dôležitú úlohu zohrávajú aj jeho rozmery, konkrétne veľkosť a celková váha. Práve od nich závisí, či bude prenos fotoaparátu a jeho využívanie v teréne komfortné, či sa bez problémov zmestí do menšej kapsičky, či sa s ním dá manévrovať jednoducho a bez prekážok.

Výber fotoaparátu podľa rozmerov:

  • najmenšími a najľahšími modelmi sú základné kompakty
  • len o niečo väčšie a ťažšie sú kompakty z rady ultrazoomy
  • v prípade ultrazoomov nájdeme modely v rôznych veľkostiach
  • najväčšie, no nie vždy najťažšie modely sú profizrkadlovky

5. Fotoaparát – výber vhodnej značky

Ak viete, aký typ fotoaparátu vrátane všetkých jeho funkcií a parametrov potrebujete, potom môžete prejsť ku konkrétnej značke. Ponuka popredných svetových výrobcov je dostatočne pestrá, takže v prípade najpredávanejších značiek vám určite nehrozí, aby ste nedokázali nájsť správny model so všetkým, čo od fotoaparátu očakávate.

digitalny fotoaparat

Najpredávanejšie značky fotoaparátov:

  • Olympus
  • Nikon
  • Canon
  • Kodak
  • PENTAX
  • Sony Alpha
  • Minox

6. Predajná cena

Kritérium výberu, ktoré zohľadňuje cenu, by síce nemalo byť vnímané ako to najdôležitejšie, no úprimne, koho pri kúpe nezaujíma, koľko za daný produkt zaplatí. Obzvlášť vtedy, keď ide o prvotriedne modely, ktorých ceny sa pohybujú rádovo v stovkách eur. Dobrou správou je, že cenové spektrum je maximálne široké aj pri kompaktoch, aj pri zrkadlovkách, takže dobrý fotoaparát zoženiete bez ohľadu na to, aký kapitál máte k dispozícii.

Doplnkové príslušenstvo k fotoaparátu:

Kvalitná výbava na fotenie sa nezaobíde bez niekoľkých doplnkov, ktoré rozširujú možnosti pri fotení. Aj keď vo väčšine prípadov si ich zaobstarávajú len profesionálni fotografi, občas po nich v snahe investovať do kvalitnejších záberov siahajú aj laici.

  • Vymeniteľné objektívy – Fotoaparáty, na ktorých sa dajú vymieňať objektívy, zvyšujú kvalitu záberov niekoľkonásobne viac. Pri kúpe jednotlivých objektívov sa odporúča sledovať hlavne 2 faktory, a to svetelnosť a ohniskovú vzdialenosť.
  • Externý blesk – V prípade profesionálneho fotenia je kúpa externého blesku viac ako nutná. Nielenže dokáže zmeniť smer záblesku, čím pomáha lepšiemu osvetleniu snímaného miesta, ale dá sa používať aj na diaľku, čo fotografom uľahčuje prácu. Na to je však potrebné zladiť zoom blesku so zoomom objektívu. Pri výbere externého blesku sa riaďte údajom GN, čo je tzv. smerné číslo.
  • Séria filtrov – Čím kvalitnejšie filtre, tým lepší výsledok vybraných záberov. V predaji je ich hneď niekoľko a ich uplatnenie závisí od snímaných scén a svetelných podmienok, za akých sú fotografie zhotovované. Tie najužitočnejšie a zároveň najpredávanejšie sú neutrálny filter, polarizačný filter a UV filter.
  • Pamäťová karta – Výroba pamäťových kariet zaznamenala obrovský pokrok, takže dnes sú na trhu modely s úložnou kapacitou až do 516 GB. Dôležitá však nie je len samotná kapacita, ale aj rýchlosť zápisu na kartu, ktorá by v prípade snahy docieliť čo najkvalitnejšie fotografie nemala byť pod 6 MB/sekundu.
  • Čistiace pomôcky – V základnej fotovýbave nesmú chýbať čistiace pomôcky, vďaka ktorým budete udržiavať fotoaparát v najlepšom stave. Pri čistení by ste sa nemali zaobísť bez utierky zo špeciálnych mikrovlákien, ktorá pri správnom použití fotoaparát nepoškodí. Odporúča sa využívať aj tzv. ofukovací balónik, ktorý jemne, no za to dôkladne vyčistí krehkú šošovku.
  • Puzdro, resp. brašňa – K starostlivosti o dobrý a funkčný stav fotoaparátu patrí aj puzdro či brašna. Tá vám neposlúži len pri prenose, ale aj pri bežnom uskladnení fotoaparátu. Dostanete ju buď automaticky pri kúpe fotoaparátu, alebo si ju môžete kedykoľvek dokúpiť. Predajcovia vám poskytnú puzdro, ktoré bude sedieť presne vášmu modelu.
  • Statív – Statívy si nachádzajú uplatnenie pri rôznych činnostiach spojených s fotením. Hodia sa pri snímkach v náročných terénoch, pri záberoch, v rámci ktorých je potrebné zachytávať detailné zábery v pohybe aj pri snímaní autoportrétov.

Tak, ako sochár nevyformuje peknú sochu bez kvalitného materiálu alebo maliar nenamaľuje pekný obraz bez dobrých štetcov, ani fotograf nenafotí pekné zábery bez dobrého fotoaparátu. Nemusíte byť profesionálny fotograf, aby ste túžili po čistých, jasných a pútavých obrázkoch. Tie by mali byť samozrejmosťou, no k tomu potrebujete vhodný model. Veríme, že zohľadnenie týchto kritérií splní aj najnáročnejšie požiadavky a prinesie vám radosť z fotenia.

Text: Róbert Bosák




Pridaj komentár