Kaštieľ v Betliari

kastiel a park v betliari

Kaštieľ v Betliari patrí medzi najnavštevovanejšie a najznámejšie kaštiele na Slovensku. Nachádza sa v obci Betliar, neďaleko Rožňavy. Kaštieľ je obklopený nádherným parkom, ktorý dotvára atmosféru tohto čarovného miesta na juhovýchode Slovenska.

kastiel betliar

Stručná história

Historicky prvými majiteľmi kaštieľa v Betliari boli Bebekovci, ktorí vlastnili aj priľahlý hrad – Krásnu Hôrku. V roku 1566 sú však Bebekovci nútení opustiť územie Horného Uhorska a správou hradu Krásna Hôrka a priľahlého kaštieľa v Betliari je poverený Peter I. Andrássy. S jeho príchodom v roku 1578 začína takmer štyristoročná vláda rodu Andrássyovcov na juhovýchodnom Slovensku.

Architektúra kaštieľa

Pôvodný renesančný kaštieľ Bebekovcov sa dočkal svojej prvej rekonštrukcie za vlády baróna Štefana Andrássyho. Počas tejto rekonštrukcie dochádza k nadstavbe druhého poschodia kaštieľu a vybudovaniu štyroch nárožných veží, ktoré mali obranný charakter.

kanon pri kastieli v betliari

V roku 1792 – 1795 dochádza k druhej veľkej rekonštrukcii, ktorej cieľom je komplexné rozšírenie kaštieľa. Najdôležitejšou rekonštrukciou, ktorá prebehla na kaštieli v Betliari je rekonštrukcia z roku 1880 – 1886, vďaka ktorej získal kaštieľ súčasnú podobu.

narozna veza kastiela v betliari

Interiér kaštieľa

Kaštieľ v Betliari ukrýva svoju skutočnú krásu vo svojom interiéri. Andrássyovci boli veľkými zberateľmi starožitností, milovníkmi umenia a veľkými cestovateľmi. Zaujímavosťou je, že v kaštieli nájdete vyše 500 obrazov, z ktorých väčšina sú portréty príslušníkov rodu Andrássyovcov. Stredoeurópskym unikátom je Sieň Nádasdyho husárov v ktorej je vystavených 34 obrazov s portrétmi husárov z druhej polovice 18. storočia.

lavicka pri kastieli v betliari

Najväčším historickým pokladom kaštieľa v Betliari je knižnica nachádzajúca sa na druhom poschodí. Nájdete v nej tisícky zväzkov kníh z oblasti teológie, histórie alebo filozofie. Najstaršie knihy, ktoré môžete nájsť v tejto knižnici pochádzajú z 15.storočia.

Tajomný kaštieľ v Betliari

Kaštieľ v Betliari skrýva mnoho tajomstiev a prekvapení. Jedným z najväčších prekvapení na ktoré v kaštieli narazíte sú dve múmie, ktoré si Andrássyovci priniesli z Egyptu. Jedna z múmií patrí kňazovi zasvätenému bohovi Amonovi a druhá patrí neznámemu dieťaťu. Tieto múmie sú podľa egyptských vedcov staré 3000 a 2000 rokov.

strom v zamockom parku

V priľahlom parku nájdete tajomnú stavbu, ktorú dal postaviť gróf Leopold Andrássy. Je to slobodomurársky pavilón s netradičným pôdorysom. Na tejto stavbe nájdete mnoho slobodomurárskych symbolov. Gróf Leopold Andrássy bol totižto hrdým slobodomurárom.

Priľahlý park

Ak sa rozhodnete pre návštevu kaštieľa v Betliari nezabudnite navštíviť priľahlý park s rozlohou 81 hektárov. V tomto parku môžete vidieť unikátne a vzácne dreviny, rôzne druhy malých stavieb, fontány, jazierka alebo vodopád, ale aj stretnúť voľne žijúcu divú zver.

hermesova studna pri kastieli v betliari

Jednou z impozantných stavieb, ktorú nájdete v parku je Hermesova studňa. Pôvodne táto studňa slúžila ako miesto na oddych a osvieženie po dlhých prechádzkach v parku. V jej interiéri je vybudovaná malá fontána, ktorú pôvodne zdobilo súsošie Hermesa s delfínmi. Dnes je toto súsošie kvôli poškodeniu súčasťou depozitáru múzea v Betliari.

hermesova studna

V parku však nájdete mnoho fontán, ktoré slúžili majiteľom kaštieľa ako súkromné kúpaliská. Najkrajšou fontánou, ktorú v parku môžete nájsť je fontána nachádzajúca sa pred kaštieľom. Uprostred tejto fontány sa nachádza socha bohyne Psyché, ktorá vyzerá akoby bola vyrobená zo zlata.

fontana pred kastielom v betliari

Vedeli ste, že?

Začiatkom 20. storočia v jaskyni, ktorá sa nachádza v priľahlom parku pod vybudovaným vodopádom chovali Andrássyovci ľadových medveďov?