Digitálny šum

Pred pridaním fotografie na web prechádza každá fotografia schválením. Pri schválení sa dbá na niekoľko technických parametrov aby sa docielila maximálna kvalita fotiek na webe. Preto je podstatné aby ste sa oboznámili s týmito našimi kritériami pre úspešne pridanie fotografie.

Rozmery fotografie
Minimálne 1920 pixelov na šírku. Prosím vkladajte fotografie v plnej šírke a to bez digitálneho zväčšovania fotografie nakoľko takéto zväčšovanie deformuje kvalitu fotografie.

Ostrosť, kontrast a farebnosť
Schváľujeme fotografie pri ktorých je jasné, že zachytený objekt je ostrý, prípadne značná časť fotografie je ostrá. Rozmazané objekty, ktoré mali byť hlavným cieľom fotografie nebudú schválené.

Prekontrastované, presaturované a preexponované fotografie nebudú taktiež schválené. Preto prosíme aby ste pri ich editácií dbali nato aby vyváženosť farieb, kontrast a expozícia boli vybalancované.

Fotografie obsahujúce šum
Pri fotení v nižších rozlíšeniach alebo pri fotení s nedostatkom svetla dochádza ku digitálnemu šumu. Fotografie vo formáte jpeg s nižšou kvalitou na ktorých sa vyskytnú fragmenty alebo šum nebudú akceptované.

sum-zla

Príklad: Fotografia navrchu obsahuje šum, je preexponovaná pretože plamene ohňa nie sú zachytené. Taktiež farebnosť fotografie a vyváženie farieb nie je ideálne. Celkovo ide o slabú kvalitu fotografie neprinášajúcu žiadnu hodnotu použiteľnosti.

WP_20170124_14_02_24_Pro

Príklad: Táto fotografia by vo všeobecnosti splnila všetky podmienky ale vzhľadom nato, že zaostrenie nie je na objekt sklíčka okuliarí ale na pozadie je zrejme, že ide o zlú fotografiu. Taktiež fotografia by bola lepšia na výšku ako na šírku.

Duplicity a fotky s autorskými právami
Nenahrávajte fotografie podliehajúce autorským právam, pozadia zo stránok poskytujúce “wallpapers”, duplicitné fotografie už nahrané na túto webovú stránku od iných používateľov. Nahrávajte fotografie bez autorských práv podliehajúce CC0 licencií.

Foto manipulácie
Fotografie by nemali byť upravované v takej miere aby ich obsah bol výrazne upravený pomocou filtrov, efektov, okrajov. Taktiež koláže nie sú povolené. Preto prosíme o fotografie v ich pôvodnej podobe, prípadne jemne upravené do takej miery aby si ich mohol sám užívateľ ešte prispôsobiť. Akceptujeme čiernobiele fotografie a fotografie v HDR.

fotka

Príklad: Fotografia vyššie nebude schválená nakoľko sú na nej použité filtre a obsahuje ešte aj biely rámček.

Hygiena a čistota
Možno to bude znieť zvláštne ale aj fotografie majú svoju hygienu. Preto prosíme aby ste nahrávali fotografie kde pri zachytenom objekte nebude veľa ľudí, hoc je to mnohokrát nemožné dosiahnuť, prípadne nahrať fotografiu kde skupina ľudí neruší dojem z fotografie. Fotené objekty by mali byť čisté a bez prachu. na fotografiách by nemali byť pridané žiadne informácie o mieste, dátume a čase. Taktiež neumiestňujte na svoje fotografie vodoznaky a copyright.

ludia-chaos

Príklad: Vyššie zobrazená fotografia je síce kvalitná ale obsahuje priveľa ľudí a ruší to dojem inač kvalitnej fotografie.

m-photography

Príklad: Vyššie zobrazená fotografia nebude schválená nakoľko obsahuje vodoznak. Fotografie s vodoznakom, copyrightom alebo inými informáciami nebudú akceptované.

Kompozícia
Každá fotografia by mala zachytiť nejaký objekt alebo dianie. Existuje niekoľko pravidiel pre správnu kompozíciu. Fotografie, ktoré nespĺňajú kompozičné pravidlá nebudú akceptované. Tipy pre kompozíciu nájdete na tomto linku.

Fotografie, ktoré sú vhodné pre náš web
Hľadáme a schvaľujeme fotografie, ktoré zapadajú do kategórií na webe. Ak si myslíte, že nám nejaká kategória chýba, neváhajte nám poslať váš tip. Hľadáme fotografie zachytávajúce emócie, akciu, pohyb, šport, biznis, život, prírodu, prostredia, techniku, fotografie umeleckého charakteru a mnoho iných fotografií, ktoré jasne zachytávajú myšlienku o čom fotografia je.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť