Jordánsko: Krátky sprievodca krajinou

Beduín na ťave v jordánskej púšti

Krajina z Blízkeho východu stále čaká na časy svojej najväčšej turistickej slávy. Bohatá história, zvyšky starobylej architektúry a neodolateľné Mŕtve more ju však predurčujú, aby sa stala jednou z najpríťažlivejších destinácií vo svojom regióne.

Pastier tiav - Jordánsko

Základné informácie

Hlavné mesto: Ammán

Počet obyvateľov: 10,5 mil.

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Rozloha: 89 341 km²

Jazyk: arabčina

Mena: jordánsky dinár

Trochu z histórie krajiny

Dejiny Jordánska sa začali písať už v priebehu 9. storočia pred n. l. Na samostatný štát si však Jordánčania museli počkať do polovice 20. storočia. Po nadvláde Peržanov, Babylončanov, Rimanov či Osmanov ich územie ovládali aj Briti. Práve vymanením sa spod britskej správy v roku 1946 je krajina definitívne samostatná.

Jordánska vlajka nad Ammanom

Čím je Jordánsko typické?

Rozľahlé púšte

Ako je v tomto kúte planéty zvykom, súčasťou obrazu krajiny sú rozľahlé púšte. V Jordánsku zaberajú spolu s tzv. polopúšťami okolo 90 % územia. Známou púštnou oblasťou je napríklad Vádí Rum, kde sa natáčal aj film Marťan odohrávajúci sa na Marse.

Ubytovanie na púšti - Jordánsko

Mansaf

Jordánsko nie je jedinou krajinou, kde je jahňacina na prvom mieste zo všetkých druhov mäsa. Miestni ho ale pripravujú svojským spôsobom v špeciálnej jogurtovej omáčke. Mansaf, ako je takto pripravená jahňacina s ryžou nazývaná, je dokonca národným jedlom.

Predaj mäsa - Jordánsko.

Kúpanie v Mŕtvom mori

Najnižšie položené jazero sveta, v ktorom sa neplavci neutopia. Aj takto je známe Mŕtve more, ktorého návšteva je neodmysliteľnou súčasťou cesty do tejto krajiny. Návšteva však nekončí prehliadkou na pláži. Soľ v jazere má blahodarné účinky na telo, takže pocestní sa v liečivej vode aj kúpu.

Soľná pláž Mŕtveho mora - Jordánsko.

Čo v Jordánsku navštíviť?

Akaba

Jedno z najfrekventovanejších turistických stredísk nielen v Jordánsku, ale na celom Blízkom východe. Návštevníkom ponúka pláže na pobreží Červeného mora aj ľahšie túry na skalnaté vrchy týčiace sa priamo nad Akabou.

Fontána - Akaba.

Skalné mesto Petra

Skaly zdobia aj mesto Petra, kde však neostali v pôvodnej podobe, ako ich vytvorila príroda. Starovekí Nabatejci do nich vytesali rôzne budovy a chrámy, ktoré sa zachovali dodnes. Ide o jedinečné starobylé mesto, ktoré vyhlásili za jeden zo 7 novodobých divov sveta.

Jordánske mesto Petra

Pevnosť v Keraku

Históriou dýcha aj obľúbená lokalita Kerak. V tej sa nachádza slávna pevnosť, ktorú v minulosti využívali križiaci pri bojoch s Arabmi. Stojí uprostred polopúšte a okrem zdroja poriadnej dávky histórie je aj skvelým vyhliadkovým bodom.

Križiacky hrad Kerak - Jordánsko.

Rarity, zaujímavosti, prvenstvá

  • Napriek islamskej viere sa v Jordánsku varí niekoľko druhov pív.
  • Mnohé reštaurácie vám pri objednávke jedla ponúknu čaj zdarma.
  • Jordánčania sa radi delia o jedlo s cudzími, odmietnutie je urážkou.
  • Muži aj ženy vám pri pozdrave podajú ruku a pobozkajú vás na obidve líca.

Autor textu: Róbert Bosák




Pridaj komentár